Protest 14 stycznia pod siedzibą Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie

W dniu 14 stycznia 2019r. o godz. 15:00 przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości W warszawie odbył się siódmy już protest Mieszkańców Wesołej i Sulejówka przeciwko budowie Wschodniej Obwodnicy Warszawy na 8-metrowym nasypie przez Centrum Dzielnicy Wesoła i Sulejówek. W proteście wzięło udział ponad siedmiuset mieszkańców, radni z Wesołej, przedstawiciele stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i wielu sympatyków. Obecni byli również mieszkańcy miasta Marki, którzy solidaryzują się z naszym protestem i chcieli przestrzec nas przed możliwymi konsekwencjami złych decyzji GDDKiA , z którymi oni muszą się borykać na co dzień.

Zgromadzenie rozpoczęło się minutą ciszy w związku ze śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Protest został zorganizowany aby pokazać kategoryczny sprzeciw Mieszkańców Wesołej i Sulejówka wobec wydanej w dniu 28 grudnia 2018r. przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Białymstoku decyzji środowiskowej dla wariantu zielonego na nasypie przez Centrum Wesołej i Sulejówek z rygorem natychmiastowej wykonalności!

Podczas protestu pod siedzibą Prawa i Sprawiedliwości został odczytany list otwarty do prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego. Kopia listu została przekazana na ręce towarzyszącego nam podczas zgromadzenia, przewodniczącego Komitetu Wykonawczego PiS, Krzysztofa Sobolewskiego.

Po wystąpieniach nastąpił przemarsz uczestników protestu Alejami Jerozolimskimi aż do Ronda Dmowskiego. Dziesiątki osób przyniosło ze sobą transparenty z napisami „Getto Wesoła”, „Wesoła walczy o tunel”, „Prezesie Kaczyński ratuj Wesołą!”, „Czerwony w tunelu technicznie możliwy”, „Zamiana wariantów na rozkaz gigantów”, „RDOŚ na usługach drogowców z GDDKiA” i wiele innych. Podczas przejścia mieszkańcy skandowali hasła „Nie dla obwodnicy w centrum dzielnicy”, „Dosyć kantów w sprawie wariantów”, Nie niebieski, nie zielony ale tunel i czerwony” i inne. Głośnymi okrzykami uczestnicy okazywali dezaprobatę dla  wydanej przez RDOŚ Białystok decyzji.

Protest odbył przed siedzibą partii rządzącej, ponieważ domagamy się, niezwłocznego uchylenia decyzji wydanej przez RDOŚ w Białymstoku. Wśród wielu merytorycznych zarzutów jest ten, że Pani Beata Bezubik, dyrektor RDOŚ Białystok, jest bezpośrednią protegowaną mieszkańca Wesołej, byłego ministra środowiska, Jana Szyszki, który ma prywatny interes w zmianie wariantów przebiegu WOW. Mimo licznych kontrowersji, protestów społecznych i przypadków ewidentnego naruszenia prawa w procedurze wydawania decyzji, forsowany jest ten wariant, który będzie przebiegał dalej o 1 km od domu byłego ministra!

Siódmym już protestem chcieliśmy również zwrócić uwagę Prawa i Sprawiedliwości na dotkliwy problem, który dotyka bezpośrednio nas, tysięcy mieszkańców Wesołej i Sulejówka. Chodzi o brak obiektywizmu Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku oraz nasze uzasadnione obawy o brak obiektywizmu Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. W obydwu instytucjach sprawą decyzji środowiskowej dla WOW zajmują się protegowani i nominaci byłego ministra ochrony środowiska Jana Szyszki! Linki zawierające informacje o proteście: